טיולים

עלינו לירושלים לראות קצת אופנה

פעם, כשהייתי צעירה יותר, חלמתי להיות מעצבת אופנה כשאהיה גדולה. אני לא זוכרת בדיוק באיזה גיל זה היה, אבל אני כן יודעת שמהר מאוד החלטתי שזה לא בשבילי העולם הזה ואמרתי לעצמי שאת האופנה שלי אני אוהב בלי לעצב – מקסימום איזה פרויקט DIY פה ושם.

למרות שלא הלכתי ללמוד עיצוב אופנה, האהבה לתחום נשארה בי. זה יותר מאהבה לבגדים עצמם, זה שילוב של אהבה לאסתטיקה ויופי ואיך הם משתלבים בחיי היומיום שלנו. הבגדים הם אחת הדרכים הקלות יותר לביטוי עצמי, והם מאפשרים לנו להראות מי אנחנו ומה האופי שלנו ממבט ראשון. זה אפילו יותר קל מלדבר!

לכן כשהזמינו אותי לתערוכת אופנה ישראלית במוזיאון ישראל בירושלים החלטתי שזו הזדמנות טובה לרוד טריפ, התרגשתי ללבוש בגדים שמזכירים קצת חורף ועליתי לירושלים.

ביחס לתל אביב, זה אאוטפיט חורפי!

אווירה של חו”ל

אני לא יודעת אם תזדהו איתי בזה, אבל יש משהו שמרגיש לי קצת חו”לי בלהסתובב במוזיאון, ועוד בירושלים.
אני מנחשת שזה השילוב של מזג אוויר מאוד אחר מהמרכז (יש פה חורף, במרחק שעה נסיעה!), ריבוי השפות שנשמעות אל מול המוצגים והעובדה שאת הביקורים שלי במוזיאונים ואתרים היסטוריים אני שומרת בעיקר לאירופה.

התערוכה הזו מרתקת ולו בגלל המבט המהיר על התפתחות האופנה לאורך השנים – הישראלית בפרט והעולמית בכלל. יש משהו מאוד מעניין בלראות שינויים שחלו במשך 70 שנה בהילוך מהיר, במעבר בין במות ובסרטון וידאו ארט שגורם לך לחלום על אאוטפיטים מלפני 50 שנה. החל מהתמונות על הקיר בכניסה שממחישות את השינויים לאורך השנים במדינה הקטנה שלנו, ועד הפריטים על הבמות – חלקם גורמים ללסת לשלי להישמט מרוב שזה יפה.

התפתחות האופנה בסדרת תמונות נוסטלגית

שינויים באופנה לאורך השנים

אחד הדברים ששמים לב אליהם מההתחלה, זו התפתחות המושג “אופנה” לאורך השנים. מאוד בולטת לעין העובדה שבתחילת הדרך, שמו דגש על פונקציונליות ונוחות מכיוון שהבגדים שימשו לעבודה. עם השנים הפן  האופנתי בא יותר לידי ביטוי והתפתח עד לשנים הנוכחיות בהן אפשר אפילו לראות עיצובים שעונים על המושג “אופנת קוטור”. נכון, זה פחות לביש במדינה כמו שלנו – אבל טוב לדעת שהיצר קיים 😉

קודם כל, פרקטי
יש גם קוטור!
דגש על פרטים

דבר נוסף שבלט לי הוא השימוש בחומרים שונים שלפעמים יוצאים מהקשרם. כך אפשר לראות פריטי לבוש שעשויים מבד כאפיה, בינהם שמלת מקסי שהייתי מוכנה לאמץ לקיץ שלם, ושילובי אלמנטים מובהקים של קיבוץ גלויות כמו רקמות ובדים שברור שמקורם לא בלבנט הישראלי. 

מי חשב שכאפיה תיראה כל כך טוב?
קיבוץ גלויות

הדבר האחרון שהכי שעשע אותי, זו העובדה שהשמלות שהכי התעלפתי מהן בתצוגה התגלו לי – אחת אחת – כפריטים שיצאו תחת ידיו של אחד המעצבים  הישראליים האהובים עליי, ויוי בלאיש. תמיד נמשכתי לעיצובים העשירים שלו ואחת הסיבות שלא טרחתי לחפש שמלת כלה בארץ היא בגלל שידעתי שהטעם שלי יקר 😉 איכשהו, כל פעם שנתקלתי בתערוכה הזו בשמלה שהפילה לי את הלסת, כשהתקרבתי גיליתי שזה עיצוב שלו. כנראה שיש דברים שאי אפשר לברוח מהם…

הייתי לוקחת אותך הביתה
ואיתך הייתי מתחתנת + ג’קט הבומבר המושלם!

“מקום לאופנה”, תערוכת האופנה הישראלית מוצגת במוזיאון ירושלים עד ה-6.4.19.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.